Stomatologia zachowawcza i endodoncja

Stomatologia

Do odbudowy zębów stosujemy tylko najlepsze materiały. Japońskie kompozyty zapewniają dużą wytrzymałość i niebywałą estetykę.

Endodoncja

Kanałówki robimy też pod mikroskopem co zapewnia nam dużą dokładność. Kanały wypełniamy na gorąco, żeby było super-szczelnie.

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to dziedzina, która zajmuje się leczeniem oraz diagnostyką chorób zębów i tkanek ich otaczających. To podstawa stomatologii, dziedzina, której celem jest nie dopuszczenie do usunięcia zęba lub jego protetycznej odbudowy. Większość problemów z zębami zaczyna się od próchnicy.

To choroba, u której podstaw leży obecność bakterii w jamie ustnej. Jest to najbardziej rozpowszechniona choroba zakaźna na świecie. Ludzie zarażają się nią poprzez ślinę. Głównie rodzice zarażają swoje dzieci. Aby jednak rozwinęła się próchnica potrzebne są zęby. Bakterie obecne w jamie ustnej to paciorkowce, które żywiąc się cukrami dostarczanymi z pożywieniem produkują w wyniku swojego metabolizmu kwas… a ten ma właściwości rozpuszczające szkliwo naszych zębów. Próchnica najczęściej zaczyna się w bruzdach zębów trzonowych, bo tam najłatwiej gromadzą się substancje za nią odpowiedzialne (jedną z metod profilaktyki jest lakowanie – przeczytaj więcej). Zniszczenie szkliwa penetruje wgłąb zęba, gdzie tkanki są coraz mniej odporne na destrukcję. W momencie kiedy bakterie dostaną się do miazgi, czyli potocznie nerwu ząb zaczyna silnie boleć..Wtedy należy wykonać leczenie kanałowe (przeczytaj więcej o leczeniu kanałowym pod mikroskopem).

Tutaj stomatologia zachowawcza graniczy z endodoncją, nauką zajmującą się leczeniem kanałów w zębach. Zwykle po leczeniu kanałowym ząb należy odbudować protetycznie. Zęby odbudowane protetycznie to już zęby, które w bardzo zaawansowany sposób były zniszczone. Proawidłowo odbudowane potrafią jednak służyć nawet 20 lat (więcej o protetyce). Kiedy jednak z jakichś powodów ząb należy usunąć, wkraczamy w etap chirurgii stomatologicznej, czyli dziedziny zajmującej się usuwaniem zębów i nie tylko. Gałęzią chirurgii bardzo prężnie rozwijającą się w ostatnich latach jest implantologia, czyli dziedzina, która wraz z protetyką może wcześniej wspomniane 20 lat cofnąć (przeczytaj więcej o implantach).


W ramach stomatologii zachowawczej oferujemy naszym pacjentom kompleksowe badania kontrolne, a także zajmujemy się leczeniem próchnicy zębów. Nasi specjaliści oferują również wypełnianie ubytków zębowych, odbudowę koron, a także leczenie endodontyczne (tzw. leczenie kanałowe).

Zapewniamy naszym pacjentom również usługi z zakresu estetyki uśmiechu, takie jak wybielanie zębów, zakładanie licówek, koron oraz mostów.

W swojej pracy wykorzystujemy materiały wyłącznie najwyższej jakości, zapewniając pacjentom nowoczesne, trwałe i komfortowe rozwiązania. Leczenie zębów ma charakter bezbolesny, dzięki czemu wizyta u dentysty jest jak najbardziej przyjemna (przeczytaj więcej o bezbolesnym znieczuleniu).

Oferujemy naszym pacjentom profesjonalne porady dentystyczne, zabiegi odbudowy zębów, a także zajmujemy się leczeniem nadwrażliwości zębów oraz innych dolegliwości i chorób, pojawiających się w jamie ustnej. Warto o siebie zadbać jak najszybciej, by problem jeszcze bardziej się nie pogłębiał, dlatego zachęcamy do skorzystania z naszej oferty w zakresie stomatologii zachowawczej.

Endodoncja Mikroskopowa

Mikroskop wykorzystywany podczas leczenia stomatologicznego to krok milowy w dziedzinie zabiegów precyzyjnych,a zwłaszcza leczenia kanałowego, czyli endodoncji. Tylko w powiększeniu lekarz może dokładnie zlokalizować, oczyścić i wypelnić materiałem leczniczym kanały zębowe. Ich skomplikowany układ anatomiczny stanowi barierę nie do przejścia w przypadku konwencjonalnego podejścia. Mikroskop powiększa pole zabiegowe aż 20-krotnie, co przy dobrym ułożeniu pacjenta i wykorzystaniu innych specjalistycznych sprzętów pozwala doświadczonemu lekarzowi dostrzec nawet wierzchołek korzenia, złamane narzędzie czy perforację, stanowiącą poważne powikłanie podczas leczenia.

kansalyWskazaniem do wykonania leczenia kanałowego są nieodwracalne zmiany w tkankach, które są obecne w kanałach zęba (po lewej na pomarańczowo). Te miękkie tkanki składają się miedzy innymi z naczyń krwionośnych, tkanki łącznej i nerwowej. Miazgę należy usunąć za pomocą specjalnych narzędzi, najczęściej w znieczuleniu. Po jej usunięciu kanały dokładnie się płucze płynami bakteriobójczymi i odkażającymi. Kolejnym bardzo ważnym etapem jest pomiar długości kanału za pomocą specjalnego urządzenia. Jego dokładność wynosi około jednej dziesiątej milimetra. Po zmierzeniu kanału następuje jego opracowanie, czyli poszerzenie i nadanie mu odpowiedniego, stożkowatego kształtu. Nowa forma kanału sprzyja dokładnemu wypełnieniu go specjalnymi ćwiekami wykonanymi z biokompatybilnego i widocznego na zdjęciach rentgenowskich materiału. W nowoczesnej stomatologii materiał ten wtłaczany jest na gorąco, co umożliwia jego zapłynięcie do małych odnóg głównego kanału (jak w zębie na ilustracji). Dopiero później można przystąpić do odbudowy zęba.

Więcej o odbudowie po leczeniu kanałowym

Najlepsze rezultaty (jeśli oczywiście to możliwe) uzyskujemy podczas jednowizytowego leczenia kanałowego. Zatruwanie zęba czy niepotrzebne zmiany opatrunków, to procedury, których unikamy podczas leczenia w Prisma Dent. Leczenie endodontyczne w naszej klinice przeprowadzane jest na jednej wizycie (czasem nawet 2 godziny – w przypadku zębów tylnych) przy użyciu najnowszych narzędzi oraz materiałów.

Wszystkie opisane powyżej procedury są wykonywane na bardzo małej przestrzeni, dokładność leczenia kanałowego można zapewnić tylko i wyłącznie w powiększeniu. Powiększenie pola zabiegowego za pomocą mikroskopu oraz cyfrowe zdjęcia rentgenowskie, które również można powiększać to na dzień dzisiejszy maksimum, które możemy wykonać w zębie, aby go uratować. Wszystko to, poparte doświadczeniem oraz kursami doszkalającymi zapewniamy podczas leczenia w Prisma Dent.

Nasz mikroskop może być wykorzystywany do każdego zabiegu. Innym, oprócz leczenia kanałowego, zastosowaniem może być precyzyjne opracowanie zębów pod korony wysokoestetyczne czy licówki porcelanowe. Zastosowanie powiększenia na tym etapie bezpośrednio wpływa na jakość uzyskanej estetyki uśmiechu.