Implanty Bydgoszcz

  • 12 lutego 2016

Implanty Bydgoszcz

Wokół implantów zębowych pojawia się wiele mitów i informacji, jakie nie są prawdziwe. Warto zatem to wszystko sobie uporządkować, by wiedzieć jeszcze więcej i dokonać właściwego wyboru uzupełnienia uzębienia.


implanty bydgoszcz

Schemat budowy implantu:
1- korona protetyczna (pokryta porcelaną)
2 – śruba łącząca
3 – Łącznik korony z implantem
4 – implant osadzony w kości

Każdy ząb osadzony na implancie składa się z powyższych części. Na pierwszej wizycie osadzany jest sam implant w kości w nieczuleniu miejscowym. Dopiero po jego wgojeniu w tkanki (standardowo 6 miesięcy w przypadku szczęki, 3 miesiące w przypadku żuchwy) na implancie osadzana jest korona.


 

Mity na temat implantów zębowych

Warto wiedzieć, że implanty nie stanowią imitacji prawdziwych zębów. Ich zadaniem jest jedynie zastępowanie korzenia zęba. Umieszczane są w kości szczęki. Następnym krokiem jest umieszczenie filaru, do którego dołączana jest korona, jaka dopiero imituje wygląd zęba. Implanty wyglądają jak śruby. Wykonywane są obecnie z wytrzymałego tytanu. Jest to materiał, który nie powoduje uczuleń i bardzo dobrze łączy się z tkanką kostną.

Niektórzy uważają, że implanty należy zamontować od razu w momencie, gdy straci się ząb. To kolejny nieprawdziwy mit. Można to zrobić od razu, ale możemy także wykonać zabieg po wielu latach od momentu utraty zębów.

Wiele osób uważa, że implanty zębowe są niezniszczalne, w związku z czym, nie trzeba o nie specjalnie dbać. Nie jest to prawda. Część implantu, która jest w kości, rzeczywiście nie wymaga naszej ingerencji. Należy jednak szczególnie dbać o elementy widoczne, które łączą się z koroną. Jeśli pojawi się tutaj osad i będzie narastał, to może się pojawić zapalenie okołoimplantowe, a więc zjawisko podobne do parodontozy, a tego lepiej unikać.

Należy również wiedzieć, że nie ma wiele przeciwwskazań do zastosowania implantów zębowych. Nie wykonuje się ich wyłącznie w przypadku osób ciężko chorych psychicznie, a także w czasie leczenia chemioterapią.

Fakty o implantach zębów

Implanty zębowy to dzisiaj najlepsze rozwiązanie protetyczne. Stosuje się je od 1966 roku i wciąż stanowi najlepszą opcję do wykorzystania dla pacjentów. Zapewniają większy komfort w jamie ustnej, umożliwiają skuteczne żucie. Stosuje się także mosty i protezy, ale one nie są tak trwałe, a przy okazji mogą się pojawić różnego rodzaju skutki uboczne. Zastosowanie mostu wymaga szlifowania pobliskich zębów, a wyciągana proteza niszczy tkankę kostną. Dlatego implanty to nadal najlepsza opcja w uzupełnianiu uzębienia w jamie ustnej.

Implanty dedykowane są wyłącznie dla osób dorosłych, ale pod względem medycznym, a nie w odniesieniu do wieku. Rozwój kostny musi być oczywiście zakończony. Zabieg można wykonać już od 18-20 roku życia. O zakończeniu rozwoju kostnego, decyduje zdjęcie rentgenowskie nadgarstków, na którym wszystko jest doskonale widoczne.

Do zastosowania implantów niezbędny jest dobry stan całej jamy ustnej. Należy zwalczyć próchnicę, choroby przyzębia czy naprawić uszkodzoną kość lub wykonać inne leczenie. Dopiero w takim momencie można zdecydować się na zastosowanie implantów.

Leczenie takim sposobem trwa wiele miesięcy. Zastosowanie implantów to dwa etapy, na jakie należy zwrócić uwagę. Najpierw chirurg umieszcza implant w szczęce. Stosuje się znieczulenie miejscowe, więc nie trzeba się obawiać bólu. Następnie wypełnienie tytanowe przez kilka miesięcy zrasta się z kością. Jest to proces osteointegracji. W momencie, gdy implant umieszczony został w żuchwie, proces trwa około trzech miesięcy, w szczęce górnej, aż pół roku. Drugim etapem jest leczenie, w czasie którego wymieniana jest sama końcówka implantu i nakładana porcelanowa koronka.

Po zastosowaniu implantów, możemy odczuwać ból. Zazwyczaj po wszczepieniu jednego implantu, większość osób nie odczuwa żadnego bólu. W przypadku poważniejszych zabiegów, gdzie zakłada się kilka tytanowych wszczepów, możemy mieć do czynienia z obrzękiem i odczuwalnym bólem.

Organizm może odrzucić implanty. Jest to częściowo prawda, ale należy wiedzieć, że implant jest neutralny pod względem biologicznym i nie należy go mylić z przeszczepem. Podczas zrastania się implantu z kością, może się okazać, że wniknie także tkanka łączna i wtedy tytan się nie przyjmie. Są to bardzo rzadkie sytuacje i mają zupełnie inny charakter niż odrzucenie przeszczepionej nerki czy innego organu. Jeśli mamy do czynienia z taką sytuacją, to należy wymienić implant na nowy. Każdy nasz pacjent, jeżeli zdarza się taka sytuacja nowy implant ma osadzany w ramach gwarancji.

Prisma Dent Bydgoszcz


Powrót