Ortezy na chrapanie i bezdech senny

Działanie

Silensor-sl składa się z jednej szyny na górną szczękę i jednej szyny na dolną szczękę. Dolna szczęka jest albo utrzymywana w określonej pozycji, albo przesuwana za pomocą 2 łączników, które są przymocowane bocznie do szyny. Silensor-sl przeciwdziała w ten sposób zwężeniu dróg oddechowych. Zmniejsza się prędkość wdychanego powietrza i zmniejszają się hałasujące wibracje tkanek miękkich. Za pomocą Silensor-sl możliwe są ruchy szczęki, ale bez opadania żuchwy do tyłu. Dzięki tej funkcji Silensor-sl jest wygodnym i jednocześnie skutecznym aparatem. Testy kliniczne wykazały, że wysunięcie żuchwy znacznie zmniejsza chrapanie u ponad 80% pacjentów i może zmniejszyć wskaźnik bezdechów nawet o 50%.

Kiedy stosujemy

Silensor-sl jest tak skuteczny ponieważ prawie we wszystkich przypadkach hałas związany z chrapaniem jest spowodowany zwężeniem dróg oddechowych. Dzięki kompaktowej budowie urządzenie nie utrudnia oddychania przez usta. W przypadku silnej otyłości powodzenie leczenia jest jednak wątpliwe. Skuteczność będzie zatem coraz bardziej zmniejszana przy BMI (indeksie masy ciała) większym niż 30 i obwodzie szyi większym niż 44 cm.

Silensor-sl nie może być stosowany u pacjentów bezzębnych. Dentysta musi ocenić, czy proteza częściowa zapewni odpowiednią retencję. W przypadku podejrzenia bezdechu sennego należy ocenić skuteczność urządzenia Silensor-sl w laboratorium snu, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania tej choroby.

CENA

Opisywany aparat aktualnie w promocyjnej cenie 2500 PLN.

Chrapanie jest generowane w okolicy górnych dróg oddechowych. Spowodowane jest przyspieszeniem przepływu powietrza, gdy drogi oddechowe są wąskie (gardło), części tkanek miękkich zaczynają wibrować i powodują odgłos chrapania. Silensor-sl należy do ortez wysuwających żuchwę. Urządzenia te zapobiegają cofaniu się żuchwy podczas snu. Testy kliniczne potwierdzają skuteczność szyn do przesuwania żuchwy, wśród nich także szczególnie wygodnego aparatu Silensor-sl.

 

Skuteczność eliminacji chrapania przy zastosowaniu Silensor SL wynosi 80%

Bezdech senny jest przy pewnym nasileniu poważną chorobą, która może powodować nie tylko senność w ciągu dnia, ale także poważne choroby ogólnoustrojowe. Bezdech to całkowite zatrzymanie oddechu. Bezdech obturacyjny to całkowite zamknięcie dróg oddechowych, podczas gdy bezdech ośrodkowy powoduje zatrzymanie ośrodkowego odruchu oddechowego. Spłycenie oddechu to zmniejszenie przepływu oddechowego o ponad 50%. Indeks bezdechu/spłycenia oddechu, AHI, określa stopień ciężkości choroby. Bezdech/spłycenie dopływu powietrza trwa co najmniej 10 sekund.

Liczba bezdechów na godzinę jest liczona: 10 bezdechów na godzinę daje wskaźnik 10.
Wskaźnik od 0 do 5 to stan normalny, od 5 do 10 to stan lekki, od 10 do 20 średni zakres, a ponad 20 to ciężka choroba.
Obturacyjny bezdech charakteryzuje się przerwaniem bardzo głośnego chrapania (rhonchopatia).

Ważne

Po wprowadzeniu Silensor-sl pacjent może odczuwać pewne napięcie. Objaw ten nie utrzymuje się zbyt długo.

Jeśli użytkownik Silensor-sl zauważy migrację (ruch) jakiegokolwiek zęba, jego lekarz musi zostać o tym jak najszybciej poinformowany. Następnie dentysta zdecyduje, czy aparat można dalej nosić. Po zdjęciu szyny pacjent odczuwa mniej lub bardziej wyraźnie zmienioną sytuację zgryzu – żuchwa wydaje się być lekko przekrzywiona. Ten stan zniknie w krótkim czasie i nie będzie miał żadnych konsekwencji w przyszłości. Na początku terapii Silensor-sl często występuje zwiększone wydzielanie śliny. Jednak na ogół wkrótce ponownie się ono zmniejsza.

Aparaty wykonywane są z oryginalnych niemieckich komponentów sprowadzanych na zamówienie od oficjalnego dystrybutora.