Kiedy i dlaczego należy usuwać zęby mądrości.

  • 22 lutego 2016

Charakterystyczne zęby mądrości, zazwyczaj pojawiają się w jamie ustnej, około osiemnastego roku życia, stąd ich potoczna nazwa.

Są to zęby  ósme w kolejności w jamie ustnej. Powodują duży ból w momencie wyrastania i wymagają wizyty u dentysty. Najczęstszą przyczyną i powodem do usunięcia tych zębów jest pojawianie się stanów zapalnych. Nie jest jednak prawdą, że potrafią zagęścić siekacze. Wokół tych zębów pojawia się wiele mitów i legend. Gdy pojawi się stan zapalny, mamy do czynienia z zapaleniem pobliskich dziąseł, efektem obrzmienia oraz z bólem. Można tutaj stosować specjalne płukanki z chlorcheksydyną. Niekiedy niezbędne jest zastosowanie antybiotyków oraz leków przeciwzapalnych.

W przypadku niewielkiego zapalenia, nie jest wymagane jeszcze usuwanie ósemek. Dopiero w momencie, gdy mamy do czynienia z wyraźnymi objawami, trzeba je usunąć, by zapobiec poważniejszym powikłaniom.

Oprócz stanu zapalnego, innym powodem do usunięcia ósemek jest pojawiająca się próchnica. Nie jest łatwo o nie dbać, dlatego to zjawisko niestety często się pojawia.

Kolejny powodem są przyczyny ortodontyczne. Czasami trzeba przesunąć w tyle zęby trzonowe, a miejsce jest zajmowane właśnie przez ósemki. Należy je wtedy usunąć.

Wokół ósemek mogą się również pojawić cysty, jakie znajdują się wokół korzenia albo korony. Tutaj należy najpierw wykonać bardzo dokładne badanie radiograficzne.

Może także zaistnieć taka sytuacja, że zęby będą się znajdować w pozycjach, jakich nie da się naprawić. Mogą powodować powstawanie kieszonek dziąsłowych, gdzie szybko pojawiają się bakterie. W momencie, gdy zęby mądrości są nachylone do środka, mogą uciskać na korzeń siódmego zęba, co powoduje reabsorbcję. Wtedy trzeba szybko usunąć ósemki, gdyż reabsorbcja korzenia sprawi, że nie będzie można naprawić siódemek.

Nie zawsze ósemki stanowią problem. W momencie, gdy są odpowiednio ustawione, nie ma próchnicy i stanów zapalnych, ząb może pozostać w jamie ustnej przez całe życie.


Powrót