Chore zęby, a żołądek

  • 22 lutego 2016

Stan jamy ustnej i uzębienia posiada ogromny wpływ na układ trawienny i odwrotnie. Jeśli pacjent jest pozbawiony uzębienia, nie może spożywać wszystkich pokarmów, zwłaszcza tych twardych. Układ pokarmowy i trawienny są nierozerwalnie związane z zębami, dlatego należy tutaj zdobyć więcej informacji, dzięki którym zbadamy te zależności i uświadomimy sobie to, jak ważne jest zdrowie poszczególnych odcinków całego układu.

Nie każdy wie, że proces trawienia w naszym organizmie, rozpoczyna się już w jamie ustnej, a nie dopiero w żołądku. W jamie ustnej mamy do czynienia z wydzielaniem enzymów trawiennych, jakie znajdują się w ślinie, pokarmy są wstępnie rozdrabniane i trawione. Dopiero w takiej postaci trafiają do żołądka. Aby cały proces sprawnie przebiegał, niezbędne są zdrowe, mocne zęby, odpowiedni zgryz, a także w pełni sprawne stawy skroniowo-żuchwowe. Jeśli mamy poważne wady zgryzu, nie mamy wszystkich zębów czy używamy uzupełnień protetycznych, możemy połykać zbyt duże kawałki jedzenia. To, a także szybkie jedzenie i nieodpowiednie rozdrobnienie sprawia, że cząstki jedzenia zbyt długo zalegają w żołądku. Może to prowadzić do nadmiernego wydzielania kwasu solnego. W konsekwencji może dojść do rozwoju nadkwaśności, zgagi czy choroby refluksowej.

Wielkie znaczenie ma także stosowana dieta. Jeśli spożywamy zbyt dużo cukru, mocnej kawy czy herbaty, jest ona niekorzystna dla zębów. Pojawia się ryzyko rozwoju próchnicy, pojawienia się przebarwień na szkliwie, a także może być niebezpieczna dla żołądka, poprzez stymulowanie wydzielania kwasu trawiennego.

Problemy z układem pokarmowym i trawiennym widoczne są także później w jamie ustnej. Może się pojawić próchnica, stany zapalne na śluzówce, a także nieprzyjemny oddech. Kwaśna treść żołądka może się wydostać na zewnątrz i spowodować bolesne zapalenie śluzówki górnych odcinków układu pokarmowego, osłabienie zębów, ze względu na rozmiękczanie szkliwa przez kwaśne wyziewy czy wymioty. To wszystko może być spowodowane przez chorobę refluksową, bulimię, zaburzenia żołądkowe i jelitowe występujące w czasie infekcji czy zatrucia, a także poprzez chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Profilaktyka ma znaczenie

Aby zapewnić sobie odpowiednie zdrowie w jamie ustnej oraz w układzie pokarmowym i trawiennym, należy pamiętać o codziennej higienie jamy ustnej, która pozwoli zapobiegać próchnicy oraz parodontozie.

  • Należy regularnie leczyć wady zgryzu oraz nosić uzupełnienia protetyczne, dzięki którym będzie można odpowiednio żuć i rozdrabniać pokarmy.
  • Warto stosować zdrową dietę, która nie będzie zawierała zbyt dużo cukru. Należy unikać napojów gazowanych i używek. Powinna to być dieta lekkostrawna, zawierająca witaminy i minerały.
  • Trzeba unikać szybkiego i obfitego jedzenia.
  • Leczenie zaburzeń odżywiania i łaknienia ma znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. Należy leczyć takie choroby jak bulimia, anoreksja i inne.
  • Po wystąpieniu wymiotów, należy płukać niegazowaną wodą mineralną, jamę ustną.
  • Należy pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa. Istotne jest leczenie występujących chorób zębów, a także systematyczne usuwanie kamienia nazębnego, co pozytywnie wpłynie na stan zdrowia jamy ustnej oraz układu pokarmowego i trawiennego.

Powrót