Zalecenia po usunięciu zęba

  • 22 lutego 2016

 

Po zabiegu usunięcia zęba, należy stosować się do zaleceń lekarza, by proces rekonwalescencji przebiegał bez komplikacji.

Po zabiegu możemy mieć do czynienia z niewielkim krwawieniem, trwającym do kilkunastu godzin. Jest to normalne zjawisko, więc nie należy się tym martwić. Jeśli krwawienie jest obfite albo trwa dłużej, należy zgłosić się do lekarza. Tampon umieszczony w jamie ustnej, należy przygryzać pół godziny, a potem wypluć. (Zalecamy zawinąć szczelnie w woreczek i wrzucić do śmietnika).

Nie można pić i jeść w czasie dwóch godzin od momentu zakończenia zabiegu. Oprócz tego w czasie doby po zabiegu, nie można jeść gorących posiłków i napojów, palić, pić alkoholu. Nie można też płukać jamy ustnej. Płukanie grozi usunięciem skrzepu, który stanowi fundament do wygojenia rany. Należy pamiętać o tym, by unikać wysiłku fizycznego. Wzrost ciśnienia może spowodować krwawienie ze świeżej rany.

Kilka dni po zabiegu zaleca się spożywanie posiłków, które nie wymagają od pacjenta żucia. Gdy rany będą się goić, można wprowadzać zwykłe posiłki, ale należy pamiętać o oszczędzaniu miejsca, gdzie doszło do zabiegu.

Trzeba wiedzieć, że w momencie usunięcia zęba, zwłaszcza jeśli miało miejsce dłutowanie, może pojawić się obrzęk, który będzie widoczny do około trzech dni. Można w takiej sytuacji zastosować zimne okłady, z lodem czy mrożonkami. Dobrym pomysłem jest zastosowanie zimnych kompresów żelowych, które można zakupić w aptece. Należy także pamiętać, że każdego rodzaju kompresy nie powinny być stosowane bezpośrednio na skórę twarzy. Lepiej wykorzystać ręcznik czy inny materiał, dzięki któremu zapewnimy odpowiednią izolację. W momencie przykładania okładów, należy robić krótkie przerwy, aby nie doszło do odmrożenia.

Gdy ból jest silny, można zdecydować się na tabletki przeciwbólowe bez recepty albo inne środki zalecone przez dentystę.

Powikłania po usunięciu zęba

Jednym z poważniejszych powikłań po usunięciu zęba może być utrata skrzepu krwi, a także pojawienie się stanu zapalnego w zębodole, czyli suchy zębodół. Jeśli chcemy uniknąć takich konsekwencji, należy utrzymywać skrzep w zębodole, który się goi. Utrzymanie skrzepu zapewni unikanie płukania przez pierwsze 24 godziny od zabiegu.

Aż przez dwa tygodnie po zabiegu, miejsce usunięcia powinno być czyszczone z ostrożnością.

Dodatkowo nie można zasysać śliny z zębodołu i nie należy pić przez słomkę. Ostrożność należy zachować także w momencie kichania. Trzeba się również powstrzymać od dotykania okolicy, w której zabieg został wykonany. Pojawia się tutaj nalot, który jest normalnym zjawiskiem, więc nie należy się tym martwić.

Skontaktuj się z dentystą, jeśli wystąpi:

  • Wysoka gorączka.
  • Obfite krwawienie.
  • Silny i nieustępujący ból, na który nie pomagają tabletki przeciwbólowe.
  • Zaostrzenie się dolegliwości bólowych.
  • Zwiększający się obrzęk i obecność obrzęku po trzech dniach od zabiegu.
  • Gdy rana wymagała szycia, po tygodniu należy się zgłosić do lekarza na ich zdjęcie.

UWAGA
Wyżej wymienione zalecenia dotyczą standardowego postępowania. Jeśli w wyniku jakiejkolwiek sytuacji (nieprzewidzianej komplikacji, czy z uwagi na stan zdrowia) lekarz zalecił inaczej należy bezwzględnie kierować się zaleceniami podanymi na wizycie.


Powrót