Zalecenia po wybielaniu zębów

  • 22 lutego 2016

Zabieg wybielania zębów jest skuteczny, jeśli później trzymamy się odpowiednich zasad, dzięki którym efekt utrzyma się jeszcze dłużej.

Odpowiednia „biała” dieta

W czasie dwóch godzin od zabiegu można pić jedynie wodę mineralną, nie można spożywać innych posiłków czy napojów. W czasie dwóch dób od zabiegu nie można spożywać posiłków i napojów, jakie mogłyby barwić zęby. Na tym etapie szkliwo jest jeszcze odwodnione, dlatego może wchłaniać barwniki.

W momencie stosowania dwutygodniowej kuracji domowej wybielania zębów, w systemie nakładkowym, należy stosować białą dietę przez cały czas wybielania oraz trzy dni po zabiegu. Może się to wydawać trudne, ale efekt wybielonych zębów z pewnością jest wart takiego wysiłku.

W białej diecie nie można spożywać kawy i herbaty, także tej białej i zielonej. Nie można pić czerwonego wina, ciemnych soków, zwłaszcza malinowych, żurawinowych, porzeczkowych i wielu innych, nie można pić też napojów w postaci coli i innych, które mają ciemne kolory. W czasie tej diety nie należy również spożywać ciemnych sosów, zup, warzyw i owoców. Unikamy buraczków, szpinaku, jagód i innych. Nie można palić papierosów, ponieważ mogą one przebarwić szkliwo. Możemy natomiast spożywać drób, ryby, białe makarony i pieczywo. Możemy także napić się kawy latte, ale najlepiej przez słomkę.

W czasie doby od wykonania zabiegu, unikamy kwaśnych, bardzo gorących i bardzo zimnych pokarmów oraz napojów. Może wtedy pojawić się nadwrażliwość pozabiegowa, która jest przejściowa.

Przez pierwszych kilka tygodni od wykonania zabiegu wybielającego, należy stosować łagodną pastę wybielającą. W ten sposób można usuwać powierzchowne przebarwienia oraz osady. Nie dopuścimy wtedy do ich przeniknięcia w głębsze warstw zęba.

UWAGA
Wyżej wymienione zalecenia dotyczą standardowego postępowania. Jeśli w wyniku jakiejkolwiek sytuacji (nieprzewidzianej komplikacji, czy z uwagi na stan zdrowia) lekarz zalecił inaczej należy bezwzględnie kierować się zaleceniami podanymi na wizycie.


Powrót