Protetyka, ubytek w obrębie jednego zęba

  • 6 listopada 2016

dental-inlayDziś najlepszym wypełnieniem i alternatywą dla wypełnień wykonywanych w gabinecie z kompozytu dla zębów tylnych jest inlay i onlay. Inlay i onlay to kosmetyczne wypełnienia w koronie zęba, które stosuje się w przypadku dużych ubytków. Stanowią one alternatywę wypełnienia w zębie wykonanego metodą tradycyjną.

Wykonanie w zębie dużej odbudowy kompozytowej (dobrze, jeśli przy użyciu formówki) powoduje, że konstrukcja, która powstaje jest bardzo słaba i grozi ponownym złamaniem, co nierzadko kończy się usunięciem.
Niestety wielokrotnie usuwa się trzonowce, które pękły na pół lub jedna ze ścianek złamała się tak głęboko poddziąsłowo, że niemożliwa jest odbudowa protetyczna.
Innym problemem przy wykonywaniu dużych wypełnień jest trudność w odbudowie punktu stycznego, czego konsekwencją są przewlekle stany zapalne dziąseł.
Wykonanie na przykład porcelanowego lub złotego onlay’a rozwiązuje wszystkie opisane wyżej problemy.

Przede wszystkim prace te wykonywane są przez technika w zaciszu laboratorium, co powoduje, że niezwykle precyzyjnie można odbudować kształt zęba a zatem także punkty styczne. Chronimy w ten sposób dziąsło nie pozostawiając miedzy zębami zbyt dużej wolnej przestrzeni, w której mogą gromadzić się resztki pokarmowe. Jednocześnie jest to przestrzeń, która doskonale można wyczyścić tradycyjnymi metodami, na przykład za pomocą nici dentystycznej.
Zdumiewające sa także efekty estetyczne. Odpowiednio wykonany onlay, przy prawidłowym doborze koloru jest praktycznie niewidoczny nawet dla wprawnego oka dentysty.
Trwałość odbudowy tego typu jest również nieporównywalna z trwałością odbudowy kompozytowej.

Kiedy odbudowa typu onlay jest metodą z wyboru?

-w dużych ubytkach na powierzchni żującej w zębach trzonowych (często można uniknąć w ten sposób leczenia kanałowego niezbędnego do odbudowy za pomocą innych metod protetycznych)
– w dużych ubytkach na powierzchniach stycznych w zębach
przedtrzonowych i trzonowych, ze względu na łatwość prawidłowej odbudowy punktu stycznego
-w ubytkach zębów siecznych z utrata kąta siecznego
-w niemal wszystkich typach wypełnień, jeśli chcemy uzyskać idealny efekt estetyczny

W jaki sposób wykonujemy onlay’e?

Jest to praca, do której wykonania potrzebne są dwie wizyty.
Na pierwszej należy opracować ubytek, usunąć próchnicę oraz wszystkie stare wypełnienia. W przypadku ubytków z zębach trzonowych na powierzchni żującej ścianki powinny być lekko rozbieżne ku górze. Wskazane jest usuniecie ścianek bocznych zęba, jeśli są one zbyt cienkie i ich pozostawienie grozi odłamaniem.
Na tej samej wizycie pobieramy wycisk masą wyciskową. Wizytę kończymy zabezpieczeniem zęba wypełnieniem tymczasowym.

Na kolejnej wizycie usuwamy wypełnienie tymczasowe i za pomocą odpowiedniego cementu, po sprawdzeniu dopasowania, cementujemy pracę.

Z jakich materiałów mogą one być wykonane?

-kompozyt
-złoto (bardzo dobre rozwiązanie w zębach trzonowych)
-inne metale, takie jak stal
-porcelana
-cyrkon

Pamiętać należy, że choć onlay’e są trwałymi uzupełnieniami nie zawsze można je zastosować. Jednym z przeciwwskazań jest bruksizm.
Nie powinno się tez wykonywać takich prac u osób, które maja bardzo złą higieną jamy ustnej.

Znaczną rolą w wyborze sposobu leczenia zębów u naszych pacjentów odgrywają względy ekonomiczne.
Nie każdy może pozwolić sobie na droższe metody.
Usiłujemy dać pacjentowi możliwość wyboru i proponować wszystkie rozwiązania. Często okazuje się, ze pacjenci żądają tych najlepszych.