Brak jednego zęba
- 6 listopada 2016
Brak nawet jednego stałego zęba w jamie ustnej niesie za sobą poważne konsekwencje.
Brak pojedynczego zęba przedstawimy na przykładzie pierwszego dolnego trzonowca, gdyż to właśnie tych zębów dorośli najczęściej nie mają.
Dlaczego najczęściej brakuje dolnej szóstki?
Są to pierwsze trzonowce, które pojawiają się w jamie ustnej. Szóstki wyżynają w wieku od 5-7 lat. Na początku mają bardzo wysokie wzgórki oraz zagłębienia zwane bruzdami. Taka ich budowa, sprzyja odkładaniu resztek pokarmowych na powierzchni żującej. To z kolei świetna pożywka dla bakterii, które produkując kwasy powodują rozpuszczanie szkliwa, a co za tym idzie próchnicę. Często zdarza się, że właśnie szóstki to pierwsze zęby stałe leczone przez dentystów. Dlatego też pierwsze są usuwane.
Konsekwencje utraty jednego zęba:
Konsekwencje utraty pojedynczego zęba, tzw. „luka destrukcyjna”. Brak nawet jednego zęba powoduje zanikanie kości w miejscu gdzie ząb został usunięty, a co za tym idzie odsłonięcie ścianki korzenia zębów sąsiednich. Przez brak kości, która cały czas w tym miejscu zanika sąsiednie zęby nie mają podparcia, co prowadzi do ich wychylania w stronę luki. W końcu takie zęby zaczynają się chwiać co prowadzi do ich usunięcia. Stąd nazwa „luka destrukcyjna”.
Widok zaniku kostnego w żuchwie po usunięciu lewej dolnej szóstki. Rok po usunięciu. Widoczne przechylenie zęba trzonowego (siódemki) oraz odsłonięcie korzenia piątki.
Jakie są metody dostawienia jednego lub kilku zębów
w przypadku braku ograniczonego innymi zębami?
Pierwszą, najtańszą, ale i najmniej polecaną metodą jest miniproteza. |
Zalety:
– brak, takie rozwiązanie, jeśli już znajdzie zastosowanie to powinno być traktowane jako metoda tymczasowa.
Wady:
– przyśpieszone zanikanie kości poprzez ucisk protezy w miejscu usuniętego zęba
– destrukcja sąsiednich zębów poprzez mocowanie (metalowe, akrylowe klamry)
– wątpliwa estetyka
– kłopotliwe użytkowanie, jest to konstrukcja wyjmowana