Rentgen panoramiczny
- 22 lutego 2016
Zdjęcia RTG wewnątrzustne nazywane są także punktowymi. Zakres obejmuje od jednego do czterech zębów, jakie ze sobą s
ąsiadują. Można je podzielić na zdjęcia przylegające oraz zgryzowe. W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze zdjęciami zębów oraz okolic bezzębnych. Widać na nich poszczególne zęby, a także korzenie i np. torbiele, zęby nadliczbowe, zatrzymane, a także zmiany około wierzchołkowe. Zdjęcia zgryzowe przedstawiane są w projekcji izometrycznej oraz osiowej. Widać na nich powierzchnie zgryzowe zębów, brzegi sieczne, co jest niezbędne w momencie określania obecności i pozycji zębów niewidocznych, wad zgryzu, a także zmian w podniebieniu oraz w jamie ustnej.
Wskazaniem do badania są zmiany okołowierzchołkowe zębów, pozostawione korzenie, a także zatrzymane i nadliczbowe zęby, torbiele oraz zmiany nowotworowe.
Zdjęcie RTG wewnątrzustne jest zabiegiem bezbolesnym, nie jest uciążliwe. Jest to proces całkowicie bezpieczny dla pacjenta.
Zdjęcie pantomograficzne, to inaczej zdjęcie panoramiczne, jakie wykorzystywane jest w diagnostyce stomatologicznej. W ten sposób można ocenić stan zębów oraz przyzębia danego pacjenta. Można tutaj zaobserwować stopień mineralizacji, wszystkie zęby widoczne są jednocześnie, widzimy także kierunek wyrzynania się zębów, nieprawidłowości budowy korzeni czy umiejscowienie zębów zatrzymanych oraz wygląd tkanek: kostnej wyrostków zębodołowych, zatok szczękowych i wyrostków żuchwy.
Panoramiczne zdjęcia umożliwiają szybką diagnozę. Mamy do czynienia z całościowym zobrazowaniem uzębienia, co pozwala na dokładną ocenę stanu pacjenta.
Wskazania do zdjęcia pantomograficznego:
- Próchnica.
- Nieprawidłowości w trzonie i gałęzi żuchwy.
- Zobrazowanie budowy korzeni zębowych.
- Umiejscowienie zębów zatrzymanych.
- Planowanie implantacji lub protetyki.
Zdjęcie wykonuje się bezboleśnie, nie jest to badanie uciążliwe. RTG jest bezpieczne i komfortowe dla pacjenta.