Włókna szklane w stomatologii

  • 22 lutego 2016

wlokno

We współczesnej stomatologii, często wykorzystuje się materiał taki jak włókno szklane. Stosuje się go w protetyce, periodontologii, a także w ortodoncji. Jest to rozwiązanie bardzo trwałe, niedrogie, a także mało inwazyjne, dlatego stanowi świetną opcję zarówno dla pacjenta, jak i dentysty.

1-specjalny klej, 2-wkład wzmacniający z włókna szklanego, 3-wypełnienie kanałów, 4-odbudowa

Włókna szklane stosuje się w przypadku wkładów koronowo-korzeniowych. W ten sposób można odbudować zniszczone zęby martwe, po wyleczeniu kanału zęba. Należy wykorzystać odpowiednie włókna albo zastosować gotowe wkłady standardowe. Mają one kształt sztyftu, który wprowadzany jest do kanału zęba. Dzięki temu można odbudować kikut zęba już na jednej wizycie. Nie ma etapów pośrednich, gdy współpracuje się z protetykami. Można wykonać ten zabieg na zębie z odpowiednio wyleczonym kanałem czy kanałami. W ten sposób tworzymy podstawę pod koronę protetyczną. Zabieg wykonuje się szybko, a pacjent cieszy się doskonałym komfortem.

Włókna szklane wykorzystuje się również w momencie wzmacniania mostów. Uzupełnione w ten sposób braki w uzębieniu są często stosowane. Mosty mocuje się na własnych zębach. Niezbędne jest jednak posiadanie odpowiednią ilość zębów w jamie ustnej w miejscu sąsiadującym. Nowa technologia oparta na włóknach szklanych umożliwia nam oszczędzić tkankę własnych zębów przed oszlifowaniem, co odbywa się w przypadku tradycyjnych mostów. Mamy możliwość wykorzystania trwałego i estetycznego rozwiązania, a inwazyjność jest minimalna.

Zastosowanie włókien szklanych zapewnia także możliwość odwracalności zabiegu. Gdy w przyszłości pacjent zdecyduje się na implanty, jest to możliwe. Dodatkowo uzupełnienie braku w uzębieniu odbywa się w krótkim czasie, możliwe jest to nawet w trakcie jednej wizyty. Mosty z włóknem szklanym nie zawsze mogą być jednak mostami ostatecznymi, ponieważ mają mniejszą wytrzymałość, niż ma to miejsce w przypadku metalowej konstrukcji.

Zastosowanie mostów kompozytowych, które są wzmacniane włóknami szklanymi to świetne rozwiązanie w momencie uzupełniania pojedynczych brakujących zębów, szczególnie tych przednich. Można je zastosować w przypadku zębów, jakie zostały utracone na skutek choroby przyzębia, próchnicy czy urazu albo wrodzonego braku zawiązka zęba stałego.

Przeciwwskazania

  • Bruksizm, czyli zgrzytanie zębów.
  • Duże wady zgryzu.
  • Nieodpowiednia higiena jamy ustnej
  • Rozchwianie zębów.

Istnieje możliwość wykonania takich mostów jako tymczasowego rozwiązania. Zapewnia to pacjentowi lepszy komfort w momencie, gdy czeka się na inne uzupełnienie.

Włókno szklane wykorzystywane jest także w zakresie periodontologii. Stosuje się je do szynowania lekko rozchwianych zębów paradontalnych. Jest to materiał używany także w momencie unieruchamiania zębów, po różnych urazach. Włókna szklane przyjmują także formę szyny retencyjnej. Pozwala ona na utrzymanie efektów leczenia w zakresie ortodoncji.


Powrót