Zalecenia po implantacji

  • 22 lutego 2016

Zabieg implantacji wymaga odpowiedniego okresu rekonwalescencji, dlatego warto postawić na optymalne zachowania, dzięki którym szybciej powrócimy do dawnej formy.

Istotne jest to, by zapomnieć o wysiłku fizycznym przez dzień lub dwa. Oznacza to także zminimalizowanie mówienia, by jama ustna miała zapewnione najlepsze warunki do powrotu do zdrowia.

Nie można zapomnieć o higienie jamy ustnej. Zęby trzeba czyścić tak jak przez zabiegiem. Jedyną różnicą jest to, że należy szczególnie zwrócić uwagę na miejsce, jakie było operowane. Jeśli lekarz założył szwy warto dodatkowo płukać jamę ustną, nie szczotkować w miejscu zabiegu, aby nie zerwać szczoteczką szwów.

Można stosować zimne kompresy przez czas dwóch czy trzech dni, dzięki czemu zmniejszymy odczuwany ból oraz zredukujemy obrzęki. Należy unikać zbyt wielkiego nasłonecznienia, a także przegrzania.

Ważne jest także to, by nie leżeć płasko w trakcie snu czy odpoczynku. Należy pamiętać, że głowa powinna być uniesiona. Nie można także palić papierosów oraz pić alkoholu przez pierwsze dwa czy trzy dni.

Należy spożywać posiłki w postaci płynnej albo półpłynnej przez pierwsze trzy czy cztery dni. Nie powinny być też zbyt gorące. Po każdym posiłku należy płukać jamę ustną. Robimy to przez cztery dni, używając takich preparatów jak Septosan i Eludril. Przyjmować należy także leki przeciwbólowe i antybiotyki, które zaleci lekarz.


Warto wiedzieć, że po zabiegu możemy mieć do czynienia z następującymi skutkami:

  • Uczucie bólu w miejscu operowania, obrzęk tkanek, trudności w otwieraniu ust i przełykaniu.
  • Może wystąpić gorączka. Gdy temperatura jest wyższa niż 38℃, należy zgłosić się do lekarza.
  • Krwawienie (trwające ok. 30-60 minut) – należy przykładać zimne okłady. Jeśli nie ustaje, należy zgłosić się do dentysty.

UWAGA
Wyżej wymienione zalecenia dotyczą standardowego postępowania. Jeśli w wyniku jakiejkolwiek sytuacji (nieprzewidzianej komplikacji, czy z uwagi na stan zdrowia) lekarz zalecił inaczej, należy bezwzględnie kierować się zaleceniami podanymi na wizycie.

Przeczytaj więcej o implantach.


Powrót