Ozonoterapia

Ozon w medycynie

Ozonoterapia, czyli leczenie ozonem, to metoda zwalczania wirusów, bakterii, grzybów i innych organizmów chorobotwórczych dzięki zastosowaniu mieszaniny ozonu i tlenu. Ozonoterapia ma zastosowanie w stomatologii, kosmetyce oraz medycynie.

Kiedy stosujemy Ozon?

Eliminacja patogenów często decyduje o sukcesie przeprowadzonego leczenia stomatologicznego. Ozon wykazuje niezwykle silne właściwości dezynfekujące. Poza działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym i przeciwwirusowym, ozon zwiększa stopień natlenienia tkanek, dzięki czemu przyspiesza ich regenerację.

Korzyści, jakie daje pacjentowi stosowanie ozonoterapii, to m.in.:

  • Działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne
  • Zwiększenie natlenienia tkanek
  • Przyśpieszenie regeneracji tkanek
  • Działanie antyseptyczne
  • Działanie przeciwbólowe
  • Zatrzymuje przedłużone krwawienie, np. po ekstrakcji zęba

Szerokie zastosowanie

Dzięki swoim unikalnym właściwościom ozon jest nowatorskim i istotnym narzędziem terapeutycznym stosowanym w leczeniu stomatologicznym. Ozon ma radykalne działanie antyseptyczne co sprawia, że zabija nawet najbardziej odporne bakterie, wirusy i grzyby, dlatego ozonoterapia wykorzystywana jest również w takich dziedzinach stomatologii jak periodontologia. Leczone ozonem są różnego rodzaju stany zapalne w jamie ustnej takie jak zapalenia dziąseł, przyzębia, afty, kandydoza jamy ustnej, paradontoza.

Ponadto ozon stosowany jest w chirurgii stomatologicznej i implantologii. Przyspiesza gojenie zębodołów poekstrakcyjnych, leczy suchy zębodół, zapobiega występowaniu powikłań pooperacyjnych, umożliwia zahamowanie krwawienia, zmniejsza obrzęk. W leczeniu protetycznym zabezpiecza kikuty zębów przed procedurą cementowania koron.

Bezlitosny dla drobnoustrojów

Ozon jest gazem o zapachu powietrza po burzy. Powstaje w temperaturze łuku elektrycznego podczas uderzeń piorunów. Właściwości silnie utleniające i dezynfekujące ozonu powodują, że jest on powszechnie wykorzystywany na całym świecie w celu zwalczania bakterii i innych drobnoustrojów. Podstawy działania ozonu opierają się na jego właściwościach utleniających. Jako reaktywna forma tlenu reaguje ze związkami organicznymi, powodując ich utlenianie. Mechanizm działania ozonu na komórkę bakterii polega na tym, że niszczy on kolejno ścianę komórkową, błonę cytoplazmatyczną, a na końcu strukturę DNA komórki, co powoduje, że bakterie nie są w stanie uodpornić się na jego działanie. Ozon, jako gaz o właściwościach bakteriobójczych, idealnie wnika we wszystkie powierzchnie struktury zęba, co sprawia, że jest doskonałym środkiem do zabijania bakterii w ubytkach próchnicowych zębów. Szacuje się, że po podaniu ozonu ginie 99% bakterii zgromadzonych na powierzchni zęba.