Piezotechnika medyczna

Piezochirurgia

Piezochirurgia to innowacyjna technologia, wykorzystująca drgania piezoelektryczne. Jest z powodzeniem stosowana w chirurgii stomatologicznej, implantologii i ortodoncji. Poznaj niezwykłe możliwości piezochirurgii.

Piezochirurgia a tradycyjne techniki chirurgiczne

Piezochirurgia umożliwia cięcie mikrometryczne, charakteryzujące się wyjątkową precyzją i bezpieczeństwem. Ogranicza także zniszczenie tkanek, szczególnie tkanek miękkich. Pole zabiegowe jest niemal całkowicie wolne od krwi. Piezoelektryczne techniki chirurgiczne sprawdzają się w ortodoncji, implantacji, podczas zabiegów podnoszenia dna zatoki szczękowej oraz przy ekstrakcji nieprawidłowo rosnących lub niewyrżniętych zębów. Technika ta może być stosowana jako dopełnienie terapii lub czasem zastępować tradycyjne rozwiązania chirurgiczne.

Podczas zabiegu wykorzystuje się specjalistyczne urządzenie, które nie uszkadza tkanek, a pacjent nie czuje bólu.

Piezochirurgia w ortodoncji

Tradycyjne leczenie ortodontyczne przy pomocy aparatów stałych trwa przeciętnie około 2 lat. Noszenie aparatu ortodontycznego jest jednak dla wielu pacjentów źródłem dużego dyskomfortu (estetyka, dolegliwości bólowe, trudności w spożywaniu niektórych pokarmów, problemy z utrzymaniem higieny jamy ustnej).Dzięki zabiegom piezochirurgii można nawet czterokrotnie przyspieszyć czas leczenia ortodontycznego. Wszystko zależy oczywiście od stopnia wady zgryzu, ale zazwyczaj jego korekcja trwa od 4-6 miesięcy do roku.

Zabieg Piezocision

Zabieg zwany jest również dekortykacją przyzębia, polega na delikatnym nacięciu kości szczęki za pomocą urządzenia Piezotome. Uszkodzenie to sprzyja intensywnej przemianie kości gąbczastej wyrostka zębodołowego, wskutek czego zęby ulegają szybszemu przesuwaniu. Zabieg trwa około 20 minut, jest bezbolesny i nie pozostawia opuchlizny. Warto dodać, że Piezocision wykonywany jest po założeniu aparatu stałego.

Piezochirurgia w implantologii

Odbudowa uzębienia za pomocą implantów umożliwia osiągnięcie trwałego efektu estetycznego. Założenie implantów może obejmować zarówno całą jamę ustną, jak i pojedyncze ubytki. Piezochirurgia jest metodą zapewniającą wysoki poziom dokładności, a tym samym właściwe usytuowanie implantu.

Piezochirurgia przy podnoszeniu dna zatoki szczękowej

Podnoszenie dna zatoki szczękowej jest najskuteczniejszą metodą terapii w przypadku zaniku wyrostka zębodołowego w szczęce. Piezochirurgia minimalizuje ryzyko uszkodzeń błony śluzowej zatoki, która niezbędna jest do prawidłowej stabilizacji wszczepionego implantu.

Piezochirurgia a ekstrakcja zęba

Regulacja częstotliwości pracy urządzenia oraz możliwość wyboru różnych końcówek pozwala dostosować je także do usunięcia nieprawidłowo rosnących lub niewyrżniętych zębów. Technika piezochirurgiczna, oparta na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, umożliwia cięcie tkanek twardych przy jednoczesnym oszczędzaniu delikatnych tkanek miękkich. Dzięki temu pole zabiegowe jest niemal całkowicie wolne od krwi.

Piezochirurgia jest metodą, która daje niesamowite korzyści, wynikające przede wszystkim z jej dokładności i możliwości oszczędzania tkanek. Dla pacjenta oznacza ogromny komfort podczas zabiegu oraz mniejsze obrzęki i minimalny ból po jego zakończeniu.

Zastosowanie piezochirurgii w stomatologii

Piezochirurgia może być stosowana w następujących przypadkach:

  • chirurgiczne ekstrakcje zębów;
  • ekstrakcje zatrzymanych zębów mądrości;
  • zabiegi implantacji;
  • podnoszenie dna zatoki szczękowej;
  • resekcja wierzchołka;
  • usuwanie torbieli;
  • pobieranie tkanki kostnej celem odbudowy ubytków kości szczęki lub żuchwy;
  • leczenie wad zgryzu (zabiegi z użyciem fal ultradźwiękowych przyspieszają prawidłowe pozycjonowanie zębów);
  • plastyka wyrostków zębodołowych.

W porównaniu z tradycyjnymi metodami chirurgii, ta wymaga znacznie mniejszej siły przykładanej na kość, a dzięki systemowi chłodzenia nie powoduje jej przegrzania. Efektem jest zmniejszenie dolegliwości pozabiegowych, takich jak obrzęk i ból. Umożliwia także znaczne ograniczenie krwawienia podczas zabiegu.

Piezochirurgia – jak działa?

Największą zaletą piezochirurgii jest minimalna traumatyzacja tkanek. Pole zabiegowe jest praktycznie pozbawione krwi. Lekarz może z powodzeniem pracować w pobliżu nerwów bez ryzyka ich podrażnienia. Dodatkowo każdy jego ruch jest wysoce precyzyjny i bezbolesny dla pacjenta. Sprzęty są nowoczesne i posiadają zmienne końcówki, które można dobierać w zależności od potrzeb. Zakres oscylacji także można regulować, dzięki czemu wykonuje się nie tylko zabiegi endodontyczne, ale i periodontologiczne. Na końcu warto wspomnieć, że po zastosowaniu tej techniki skraca się okres rekonwalescencji. Piezoterapia nie uszkadza tkanek i nie wywołuje krwawień, dlatego wszystkie rany goją się szybciej i sprawniej.